top of page

Szkoła Podstawowa

Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi

ul. Bohdanowicza 4

 

 

rok szkolny 2012/2013

 

 Wykaz aktów prawnych zobowiązujących szkołę do prowadzenia działań profilaktycznych:

 

  1. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.)

  2. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr. 256, poz. 2572, ze zm. )

  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 26 lutego 2002r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr.51,poz.458 ze zm. )

  4. Rozporządzenie  MEN z dnia 23 grudnia 2008r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009r. Nr.4, poz. 17)

  5. Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity – Dz. U. z 2002r. Nr.147, poz. 1231; Dz. U. z 2007r. Nr.70, poz. 473)

  6. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005r. (Dz. U. z 2005r. Nr.179, poz. 1485 ze zm.; Dz. U. z 2006r. Nr7, poz. 47 i 48; Dz. U. z 2006r. Nr.66,poz 469; Nr.120, poz. 826)

  7. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982r (tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr.11, poz.109 ze zm.)

  8. Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr.10,poz.55 ze zm.)

  9. Rozporządzenie MENiS z dnia 31 stycznia 2003r. w sprawie szczegółowych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniem (Dz. U. Nr.26 z 2003r.,poz.226)

  10. Rozporządzenie MENiS z dnia 11 grudnia 2002r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno – pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz. U. z 2003r. Nr.5, poz.46)

  11. Rozporządzenie  MENiS z dnia 7 stycznia 2003r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. Nr.11, poz.114)

  12. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011r. w sprawie Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011 – 2016 (DZ. U. z 2011r. Nr.78, poz. 428 )

  13. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011r. w sprawie sposobu realizacji środków towarzyszących służących zapewnieniu skutecznego wykonania programu Owoce w szkole (Dz. U. z 2011r. Nr.103,poz.594)

II. Zasady

  1. Diagnozujemy potrzeby wszystkich podmiotów szkoły w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy i nauki.

  2. Na podstawie analizy diagnostycznej rozpoznajemy miejsca niebezpieczne w szkole i wokół niej, a także charakter i zakres zagrożeń bezpieczeństwa uczniów.

  3. Systematycznie podnosimy poziom warunków, bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole.

  4. Wszyscy znamy regulaminy, instrukcje oraz zarządzenia dyrektora szkoły dotyczące spraw bhp i p-poż.

  5. Systematycznie (przynajmniej raz w roku) sprawdzamy poziom bezpieczeństwa szkoły.

  6. Zapewniamy uczniom bezpieczeństwo w czasie lekcji, podczas przerw i zajęć pozalekcyjnych lub pozaszkolnych.

  7. W określonych sytuacjach jak np. na dyskotekach, w czasie wyjść do teatru itp. korzystamy z pomocy rodziców/opiekunów.

  8. Za bezpieczeństwo w szkole odpowiadają:

  9. Dyrektor szkoły

  10. Nauczyciele

  11. Pracownicy obsługi

  12. Uczniowie

  13. Rodzice uczniów

  14.  Nad bezpieczeństwem w szkole czuwają służby:

  15. Dyrektor szkoły

  16. Referent administracyjne

  17. Społeczny inspektor pracy

  18. Pielęgniarka (służba zewnętrzna)

  19. Policja (służba zewnętrzna)

  20. Działalność interwencyjną prowadzimy w oparciu o coroczne plany    wychowawcze z uwzględnieniem działań interwencyjnych i profilaktycznych.

III. Sposoby zapewnienia bezpieczeństwa

  1. Pracownicy obsługi zapewniają stałą kontrolę wchodzących na teren szkoły oraz ją opuszczających.

  2. Wyspecjalizowane służby medyczne wg potrzeb i  możliwości czuwają nad zdrowiem uczniów i udzielają im pierwszej pomocy w wypadkach. W razie nieobecności pielęgniarki i lekarza pierwszej pomocy udziela nauczyciel lub pogotowie ratunkowe.

  3. Wychowawca organizuje działania profilaktyczne na terenie klasy (szkoły) i w miarę możliwości prowadzi je sam, czuwa nad zdrowiem psychicznym uczniów i pomaga w rozwiązywaniu konfliktów, a także zajmuje się monitorowaniem obecności na zajęciach szkolnych.

  4. Referent administracyjny oraz konserwator eliminuje zagrożenia, które są przyczyną wypadków, czuwa nad sprawnością urządzeń technicznych i sprzętu szkolnego oraz rejestruje wszystkie działania interwencyjne związane z wypadkami uczniów i nauczycieli w księdze wypadków. Odpowiada za prowadzenie szkoleń wstępnych oraz aktualizację badan okresowych i profilaktycznych pracowników szkoły.

  5. Społeczny inspektor  pracy kontroluje realizację przepisów bhp i p.poż. w szkole oraz zapobiega o eliminowanie zagrożeń.

  6. Nauczyciele odpowiadają za terminowe rozpoczynanie i kończenie zajęć szkolnych oraz pełnienie dyżurów nauczycielskich podczas przerw międzylekcyjnych.

  7. Dyżury w czasie przerw pełnione są wg harmonogramu wywieszonego w pokoju nauczycielskim.

  8. Wychowawcy klas mają obowiązek zapoznania uczniów z przepisami bhp i p.poż. w szkole, w drodze do szkoły oraz w czasie ferii szkolnych, wewnętrznymi instrukcjami i zarządzeniami dyrektora szkoły.

  9. W szkole prowadzi się przemyślaną działalność w zakresie profilaktyki bhp i zagrożeń cywilizacyjnych oraz propaguje zdrowy styl życia.

  10. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa psychicznego uczniów, na każdej lekcji, a zwłaszcza na pierwszej i dwóch ostatnich wskazane jest stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych.

  11. W celu zapewnienia lepszego przepływu informacji między szkołą a domem ucznia, szkoła organizuje cykliczne spotkania dla rodziców (konsultacje, zebrania – jeden raz w miesiącu). Grafik spotkań podany jest rodzicom na pierwszym spotkaniu i wywieszony na tablicy ogłoszeń w korytarzu.
  12. Rodzice są zobowiązani do informowania wychowawcy o problemach dziecka oraz każdej nieobecności trwającej dłużej niż 3 dni.
  13. Wychowawca jest zobowiązany do przekazywania najistotniejszych informacji dotyczących problemów ucznia dyrektorowi szkoły.
  14. Zapewniony jest kontakt telefoniczny szkoły z rodzicami, dzięki podaniu przez rodziców i wpisaniu przez wychowawcę do dziennika numerów telefonu do domu i pracy rodziców.
  15. Szkoła zapewnia pracownikom dostęp do telefonu. Uczniowie mogą korzystać w wyjątkowych sytuacjach z telefonu w sekretariacie
  16. Rodzice wraz z dzieckiem wypracowują indywidualny plan działań mających na celu zapewnienie bezpiecznej drogi dotarcia do szkoły oraz drogi powrotnej. W tym zakresie współpracują z nauczycielami podczas innych organizowanych przez szkołę zajęć i imprez.
  17. Wszyscy pracownicy są przeszkoleni w zakresie bhp i p.poż. i zobowiązani do ich przestrzegania.
  18. W szkole odbywają się alarmy próbne przynajmniej raz na rok.
  19. W czasie roku szkolnego na posiedzeniach rady pedagogicznej omawiane są problemy związane z bhp i profilaktyką zagrożeń cywilizacyjnych.
  20. W zakresie bezpieczeństwa uczniów szkoła współpracuje z policją i służbami miejskimi.

IV. Procedury postępowania profilaktycznego

Działania podejmowane w sytuacjach wystąpienia zachowań agresywnych i związanych z przemocą muszą mieć charakter kompleksowy. Ich celem jest zmiana zachowań sprawców i ofiar agresji.

W szkole został wypracowany i zaakceptowany, jest wprowadzony i konsekwentnie stosowany przez nauczycieli i rodziców jednolity system reagowania na przemoc i agresję.

System reagowania powinien uwzględniać następujące założenia:

  • należy reagować na każdą sytuację, w której występuje agresja i przemoc – brak reakcji komunikuje uczniom, że mają prawo tak się zachowywać,
  • doraźne sytuacje wymagają szybkiej i zdecydowanej interwencji,
  • ważne jest wykazywanie troski o ucznia (dotyczy to zarówno ofiary, jak i sprawcy). Nie należy potępiać ucznia, ale wskazywać na zachowania nieakceptowane, wyrażać brak zgody na stosowanie agresji i przemocy,
  • każdą sytuację należy wnikliwie rozpatrywać,
  • konieczne jest współdziałanie z innymi nauczycielami i udzielanie sobie nawzajem wsparcia.

Osoba podejmująca interwencję powinna unikać:

  • agresji fizycznej,
  • agresji słownej (nie obrażać, nie zawstydzać, nie oceniać ucznia, nie stosować komunikatów typu „ Ty”, np. Z tobą są zawsze problemy!),
  • okazywania niepewności,
  • długich monologów i moralizowania,
  • wchodzenia w rolę sprawcy, by mu pokazać, co czuje osoba poszkodowana.

Interweniujący powinien:

  • reagować stanowczo,
  • mówić prosto i jasno,
  • traktować sprawcę jako osobę, która może sama wziąć odpowiedzialność za swoje czyny,
  • użyć siły - jeśli to konieczne - ale tylko tyle, ile potrzeba np. do rozdzielenia bijących się uczniów,
  • szanować ucznia (mówić o zachowaniu, nie o osobie).

Interwencja powinna zostać odnotowana w dokumentacji szkolnej – zgodnie z przyjętymi przez szkołę procedurami. W przypadku braku efektu interwencji doraźnej nauczyciel powinien podjąć dalsze działania:

1. Przeprowadzić rozmowę z uczniem (uczniami) o jego zachowaniu:

  • jeżeli w zdarzeniu przemocy uczestniczy więcej niż jedna osoba, należy rozmawiać
    z każdym z osobna, zaczynając od lidera grupy,
  • miejscem rozmów powinno być pomieszczenie zapewniające spokój i brak świadków,
  • nauczyciel powinien jasno określić cel rozmowy,
  • nauczyciel powinien opisać zachowanie ucznia, które jest powodem rozmowy,
  • nauczyciel powinien zapewnić ucznia, że chce mu pomóc,
  • sprawca (sprawcy) musi otrzymać od nauczyciela jasny i jednoznaczny komunikat
    o braku akceptacji zachowania agresywno-przemocowego,
  • należy dać uczniowi szansę wypowiedzenia się na temat zachowania będącego powodem interwencji,
  • nauczyciel powinien stosować aktywne metody słuchania (słuchający „odbija” kwestie wypowiadane przez mówiącego, reaguje na nie),
  • jeżeli uczeń milczy, należy powrócić jeszcze raz do propozycji pomocy,
  • omówić z uczniem skutki przejawianych przez niego zachowań oraz poinformować
    o potrzebie spotkania z rodzicami.

2. Omówić z rodzicami zachowanie dziecka i ustalić strategię współpracy rodziców ze szkołą:

  • pozyskać ich do współpracy,
  • ustalić jej zasady,
  • opracować wspólnie z rodzicami projekt kontraktu dla dziecka, określić w nim zachowania nieakceptowane, oczekiwania wobec dziecka,
  • ustalić katalog kar i nagród, terminy wykonania poszczególnych zadań określonych
    w kontrakcie,
  • ustalić hierarchię konsekwencji oraz zasady odzyskiwania przywilejów.

3. Wspólnie z dzieckiem i rodzicami przyjąć ostateczną wersję kontraktu.

4. Monitorować realizację kontraktu.

Jeżeli kontrakt ma być udostępniony innym nauczycielom, o fakcie tym powinni być powiadomieni rodzice i uczeń. W przypadku nie wywiązywania się z przyjętego kontraktu szkoła powinna podjąć dalsze działania, w tym wynikające z przepisów prawa.

Szczegółowy wykaz procedur postępowania profilaktycznego w sytuacjach trudnych jest zawarty w osobnym dokumencie. Został on przyjęty przez Radę Pedagogiczną i jest wprowadzony w życie.

V. Planowane działania interwencyjne szkoły w roku szkolnym 2012/2013

  1. Działania w zakresie poprawy warunków pracy:
  • sukcesywne malowanie sal lekcyjnych;
  • doposażanie sal w pomoce dydaktyczne i multimedialne;
  • organizowanie spotkań z przedstawicielami policji, straży miejskiej, straży pożarnej na temat bezpieczeństwa;
  • udział w zajęciach dotyczących ruchu drogowego (MRD);
  • oferta zajęć pozalekcyjnych (koła zainteresowań);
  • cykliczne zajęcia nt bezpieczeństwa na godzinach wychowawczych;
  • zajęcia z psychologiem dotyczące rozwiązywania konfliktów, agresji – przeciwdziałania jej; umiejętności interpersonalnych;
  • warsztaty dla rodziców – tematyka dostosowana do zainteresowań i potrzeb rodziców;
  • współpraca z PPP;
  • udział uczniów klas I w programie międzynarodowym Przyjaciele Zippego;
  1. Działania w zakresie realizacji funkcji opiekuńczej szkoły:

Profilaktyka to chronienie człowieka w rozwoju przed zagrożeniami i reagowanie na pojawiające się zagrożenia. Jej celem jest ochrona dziecka ,ucznia, wychowanka przed zakłóceniami rozwoju , czyli przed podejmowaniem zachowań hamujących lub niszczących rozwój.

Program profilaktyczny naszej szkoły jest integralną częścią Programu Wychowawczego. W swoim założeniu obejmuje pracę nad całością osobowości  ucznia z uwzględnieniem sfery psychicznej, duchowej i fizycznej.

Ze względu na rozwój psychofizyczny ucznia i na różnorodne potrzeby, program został podzielony na dwa moduły : dla klas  I-III i klas I-IV

Program kładzie szczególny nacisk na kształtowanie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju  zarówno poprzez proponowane treści programowe, jak również osobisty kontakt nauczyciela z dziećmi. Wynika to z założenia, że jednym z podstawowych źródeł uzależnień są deficyty rozwoju emocjonalnego oraz zła adaptacja do ról i warunków życiowych.

Program w założeniu odpowiadać ma realne zagrożenia uczniów, z którymi może spotkać się na terenie szkoły i poza nią. Głównym celem realizowanym na terenie szkoły zajęć będzie wykształcenie u ucznia takich zachowań i nawyków, które przysłużą się do ich prawidłowego psychofizycznego rozwoju.

Program profilaktyczny powstał w oparciu o:

  • wywiady środowiskowe wychowawców,
  • rozmowy z uczniami,
  • ankiety przeprowadzone wśród rodziców i uczniów,
  • własne doświadczenie i obserwacja nauczycieli,

co pozwoliło na dosyć szczegółowe określenie zagrożeń występujących na terenie placówki.

Cele podejmowanych działań profilaktycznych:

  • gotowość do radzenia sobie z trudnościami wieku wczesnoszkolnego i młodzieńczego,
  • budowanie poczucia wartości,
  • budowanie pozytywnego obrazu siebie,
  • uczenie porozumiewania się  oraz rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji,
  • kształtowanie osobowości dziecka i wspieranie jego rozwoju,
  • wskazywanie właściwych rozwiązań w różnych sytuacjach życiowych,
  • kształtowanie umiejętności świadomego dokonywania wyboru,
  • kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów,
  • dążenie do  większej otwartości uczniów, świadomego przeżywania emocji,
  • wspieranie rozwoju ucznia poprzez kształtowanie następujących zachowań: prawidłowe odżywianie, troska o higienę własnego ciała, dbałość o bezpieczeństwo,
  • wskazywanie na potrzebę zachowań asertywnych w stosunkach międzyludzkich,
  • ukazywanie właściwych form spędzania wolnego czasu,
  • stworzenie klimatu zaufania między nauczycielem a uczniem mającym problemy,
  • dostarczanie podstawowych wiadomości  o substancjach uzależniających, systemach wartości , umiejętnościach życiowych, sposobach rozwiązywania problemów i konfliktów,
  • wyrabianie odpowiedzialności za własne zdrowie,
  • uczenie umiejętności obrony przed naciskiem otoczenia.

 

W roku szkolnym 2012/2013 jednym z priorytetów wynikającym z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011 – 2016 oraz z Narodowego Planu Działań na Rzecz Dzieci i Młodzieży 2004 – 2012 „ Polska dla Dzieci” jest promowanie zdrowego trybu życia.

Cele programu:

1. Ochrona dziecka - ucznia przed agresją, uzależnieniami (kontaktem z używkami),które hamują bądź  zakłócają jego rozwój.

2. Zapobieganie patologiom tj. agresja, przemoc, uzależnienia i właściwe reagowanie                     w chwili pojawiania się ich na terenie szkoły lub w środowisku lokalnym.

3. Promowanie zdrowego stylu życia i alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.

4. Poprawa komunikacji w relacjach nauczyciel – uczeń, nauczyciel – rodzic, uczeń – rodzic, uczeń – uczeń.

Program profilaktyki w szkole jest kierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców.

Działy programu

1. Profilaktyka uzależnień

2. Kształtowanie umiejętności interpersonalnych.

3. Eliminowanie przejawów agresji i przemocy w szkole.

4. Promowanie zdrowego stylu życia oraz zachowania zasad bezpieczeństwa.

5. Współpraca z rodzicami i instytucjami zajmującymi się profilaktyką uzależnień.

 

Dział programu

Cele

Zadania, sposób realizacji

Termin

Odpowiedzialni

Profilaktyka uzależnień

1. Dostarczanie wiedzy o szkodliwości palenia, picia alkoholu i zażywania narkotyków

2. Uczenie podejmowania decyzji ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności odmawiania

3. Nabycie praktycznych umiejętności samostanowienia i obrony własnych praw

4. Propagowanie świadomego wybierania programów TV i racjonalnego korzystania z komputera

- realizacja wybranych tematów na zajęciach wychowawczych (prace plastyczne, pogadanki)

- pogadanki, rozmowy na temat umiejętności odmawiania i podejmowania właściwych decyzji w sytuacjach trudnych

- wykonanie prac plastycznych nt. szkodliwości palenia papierosów i picia alkoholu

- wystawa pod hasłem „ Uzależnieniom STOP”

Cały rok

Wychowawcy

Pedagog

Nauczyciele

Eliminowanie przejawów agresji i przemocy w szkole

1. Wzmacnianie poczucia odpowiedzialności za mienie własne i innych

2.Przeciwdziałanie i redukowanie agresji

3. Uczenie alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów

4. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami

5. Pokazanie rodzicom właściwych sposobów  radzenia z agresją u dzieci

6. Podnoszenie kultury słowa

Pogadanki, rozmowy, dyskusje, spotkania z terapeutami, spotkania z przedstawicielami Policji, scenki rodzajowe, plakaty, spotkania z pedagogiem i psychologiem

Eliminowanie przejawów agresji i przemocy w szkole

1. Wzmacnianie poczucia odpowiedzialności za mienie własne i innych

2.Przeciwdziałanie i redukowanie agresji

3. Uczenie alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów

4. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami

5. Pokazanie rodzicom właściwych sposobów  radzenia z agresją u dzieci

6. Podnoszenie kultury słowa

Kształtowanie umiejętności interpersonalnych

1. Uczenie umiejętności radzenia sobie z emocjami

2. Wzmacnianie poczucia przynależności do grupy klasowej

3. Ćwiczenia umiejętności w czuwania się w położenie innej osoby

4. Wzmacnianie poczucia własnej wartości

5. Kształtowanie właściwych postaw uczniów poprzez ukazywanie odpowiednich wzorców

6. Kształtowanie poprawnej komunikacji

- pogadanki, dyskusje, zajęcia z pedagogiem, wyjazdy, wycieczki, imprezy szkolne i pozaszkolne, zajęcia z edukacji filmowej, inscenizacja bajek z morałem

Cały rok

Nauczyciele, pedagog, dyrektor, wychowawcy

Promowanie zdrowego stylu życia oraz zachowania zasad bezpieczeństwa

1. Zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach szczególnie zagrożonych(w szkole i w drodze do i ze szkoły)

2. Rady na bezpieczne spędzanie wolnego czasu

3. Propagowanie zdrowego trybu życia i odżywiania

4. Edukacja seksualna

-realizacja zasad bezpiecznej drogi do i ze szkoły

- kształtowanie postaw bezpiecznego wypoczynku

-rozwijanie aktywności fizycznej

- zapoznanie ze zdrowym stylem życia

Cały rok

Pedagog, nauczyciele, wychowawcy, Policja,

VII.  Metody pracy

  • burza mózgów      – przyjmowanie wszystkich pomysłów bez ich oceniania  pozwoli   na  rozwijanie twórczego myślenia i uczy szacunku dla propozycji innych,
  • krąg uczyć            - wspólne siedzenie w kręgu sprzyja uważnemu słuchaniu, umożliwia kontakt wzrokowy oraz daje poczucie wspólnoty,
  • praca w grupach   - zapewnia zwiększone bezpieczeństwo w wypracowaniu  rozwiązań określonego problemu,
  • mini wykłady       - poszerzanie wiedzy na dany temat,
  • odgrywanie ról i scenek   - ułatwia zrozumienie innych ludzi, pozwala na wypróbowanie różnych typów zachowań, rozwija umiejętność  rozwiązywania  problemów,
  • prace plastyczne   - uwalniają od napięć psychicznych, uruchamiają niewerbalny  przekaz,
  • ankiety
  • pogadanki i dyskusje – na forum klasy, rada pedagogiczna, spotkanie z rodzicami
  • ankiety – możliwość oceny sytuacji, nastawienia; dokonanie ewaluacji podjętych dotychczas działań
  • dyskusje panelowe – poznanie opinii drugiej strony, możliwość wypracowania wspólnego stanowiska
  • wypracowania na dany temat – umiejętność werbalizowania myśli, diagnoza postaw i opinii wśród uczniów
  • prezentacje multimedialne – umiejętność prezentacji własnych dokonań w formie elektronicznej
  • happeningi – zwrócenie uwagi otoczenia na konkretny problem
  • debaty szkolne
  • zajęcia pozalekcyjne – organizacja czasu wolnego po zajęciach, wywieranie wpływu wychowawczego również po szkole
  • udział w programach wymiany międzynarodowej – obserwacja i wymiana doświadczeń
  • udział w programie „Szkoła bez przemocy” – dostęp do materiałów pomocniczych, warsztatów dla nauczycieli, programów grantowych

    

VIII. Informacje ogólne                                                   

1. REALIZATORZY :  nauczyciele, uczniowie, rodzice, pielęgniarka

2.  METODY OCENY SKUTECZNOŚCI PROGRAMU :

Analiza dokumentacji pedagogicznej, okresowe sprawozdania wychowawców klas z realizacji programu oraz ankiety dla rodziców.

Wymienione cele realizować będziemy poprzez szereg konkretnych zawartych w szkolnym programie profilaktycznym.

Materiały pomocnicze:

BLOK TEMATYCZNY: Uczestnictwo w grupie.

Cele:

  • Umiejętność obcowania z innymi ludźmi.
  • Decydowanie o relacjach z rówieśnikami, rodzicami, nauczycielami i innymi dorosłymi.
  • Prawidłowe precyzowanie doświadczeń w kontaktach z innymi ludźmi.
  • Zrozumienie, że każdy z członków rodziny ma wpływ na prawidłowe Jej  funkcjonowanie.
  • Przyswajanie norm i reguł obowiązujących w grupie i w społeczeństwie.
  • Kształtowanie postawy współpracy i działania w sposób spontaniczny i twórczy.
  • Kształtowanie postawy umiejętności konstruktywnego rozwiązywania problemów.
  • Nabywanie postawy otwartości na potrzeby innych.
  • Uczenie tolerancji w stosunku do innych ludzi, ich poglądów, postaw, stylu życia itp.
  • Kształtowanie postawy aseptyczności i innych postaw alternatywnych.
  • Umiejętność budowania udanych relacji  z innymi ludźmi.
  • Umiejętność dzielenia się swoimi uczuciami i odczuciami z innymi.
  • Znajomość zasad prawidłowego  funkcjonowania  grup rówieśniczych.

Zagadnienia do realizacji w klasach I – III

  • Jestem członkiem rodziny.
  • Prawa i obowiązki członków rodziny.
  • Razem się uczymy i razem bawimy.
  • Normy, reguły i zasady obowiązujące w grupie rówieśniczej.
  • Moi przyjaciele – wszyscy tworzymy klasę
  • Jak pomagam innym.
  • U kogo szukam pomocy.

Zagadnienia do realizacji w klasach  IV  - VI

  • Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.
  • Sposób życia innych ludzi różni się od mojego.
  • Jak pomóc tym, którzy czują się inni.
  • Sympatie i przyjaciele.
  • Grupy, do których należymy.
  • Uczymy się współdziałania.

BLOK TEMATYCZNY  : Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć.

CELE:

  • Umiejętność rozpoznawania, wyrażania i akceptowania własnych i cudzych uczuć.
  • Kształtowanie pozytywnej samooceny.
  • Dążenie do większej otwartości uczniów.
  • Dostrzeganie własnej indywidualności  i niepowtarzalności.
  • Umiejętność rozmawiania o swoich uczuciach i reakcjach emocjonalnych; stosowanie odpowiedniego słownictwa.
  • Umiejętność wyrażania i odbierania uczuć w sposób werbalny i niewerbalny.
  • Nabycie umiejętności radzenia sobie z własnymi porażkami.
  • Umiejętność podejmowania decyzji i ponoszenie za nie odpowiedzialności.
  • Kształtowanie postaw asertywnych.
  • Umiejętność przywracania równowagi emocjonalnej.

ZAGADNIENIA DO REALIZACJI W KLASACH   I  -   III

  • Rozpoznawanie, wyrażanie i nazywanie uczuć, pozytywnych i negatywnych  emocji.
  • Rozumienie i akceptacja uczuć swoich  i innych ludzi.
  • Radzenie sobie w trudnych sytuacjach.
  • Jak mogę wpłynąć na swoje samopoczucie.
  • Jesteśmy podobni i różni w swoich dążeniach.
  • Dojrzewanie.
  • Rozpoznawanie swoich zalet i wad.
  • Cieszę się ze swoich sukcesów i akceptuję porażki.

    ZAGADNIENIA DO REALIZACJI W KLASACH   IV – VI

  • Dobre myślenie o sobie.
  • Jakim człowiekiem chcę być.
  • Moje lęki ni niepokoje.
  • Moje potrzeby.
  • Czułbym się lepiej gdyby .....
  • Moje sukcesy.
  • Możemy wpływać na swój nastrój.
  • Jaki jestem?
  • Jestem doceniany i doceniam innych.
  • Równowaga zewnętrzna i wewnętrzna.
  • Wyrażanie uczucia.
  • Uczucia i reakcje organizmu.

BLOK TEMATYCZNY: Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo.

Cele:

  • Rozwijanie świadomości własnego ciała i poznawanie roli jaką odgrywa równowaga ich organizmów.
  • Umiejętność podejmowania decyzji w sprawie własnego zdrowia.
  • Wykształcenie właściwych nawyków związanych ze zdrowiem.
  • Rozwijanie aktywności ruchowej z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.
  • Wskazywanie właściwych i dających zadowolenie możliwości spędzania wolnego czasu.
  • Wyrabianie nawyku prawidłowej organizacji odrabiania lekcji, prawidłowej postawy ciała.
  • Znajomość zasad bezpieczeństwa poruszania się po drodze i korzystania ze środków komunikacji publicznej.
  • Umiejętność bezpiecznego korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego.
  • Umiejętność prawidłowego postępowania w czasie pożaru, wypadku oraz klęsk żywiołowych.
  • Umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
  • Znajomość zasad zdrowego odżywiania.

ZAGADNIENIA DO REALIZACJI W KLASACH   I  -   III

  • Czas wolny, jak go racjonalnie wykorzystać.
  • Co mogę sam robić aby być silnym i zdrowym.
  • Zasady bezpieczeństwa przyjmowania lekarstw.
  • Dbajmy o swoje ciało.
  • Higiena pracy umysłowej.
  • Zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw.
  • Bezpieczna droga z domu do szkoły.
  • Zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania wobec zwierząt dzikich.
  • Jak pomagać rodzicom?

    ZAGADNIENIA DO REALIZACJI W KLASACH   IV – VI

  • Bezpieczeństwo w domu i szkole.
  • Niebezpieczne sytuacje jak się zachować?
  • Znajomość przepisów  ruchu drogowego.
  • Nasze codzienne nawyki.
  • Podejmuję odpowiednie  decyzje dotyczące zdrowia.
  • Bawię się bezpiecznie.
  • Rola wody w organizmie.

BLOK TEMATYCZNY: My i środki uzależniające.

Cele:

  • Znajomość informacji o substancjach szkodliwych dla zdrowia.
  • Umiejętność wyszukania takich wzorców postępowania, w których  nie ma miejsca na papierosy, alkohol, narkotyki.
  • Zrozumienie, jakie są psychiczne, fizyczne i społeczne konsekwencje nałogów.
  • Umiejętność podejmowania dobrych decyzji.
  • Umiejętność rozpoznawania powodów, dla których młodzi ludzie sięgają po środki uzależniające.
  • Zrozumienie, że człowiek uzależniony nie jest skazany na samotność i może liczyć na czyjąś pomoc.

ZAGADNIENIA DO REALIZACJI W KLASACH   I  -   III

  • Dlaczego nie należy sięgać po papierosy.

ZAGADNIENIA DO REALIZACJI W KLASACH   IV – VI

  • Co wiemy o paleniu papierosów, piciu alkoholu i narkotykach.
  • Kiedy mnie namawiają, odmawiam.
  • Wpływ narkotyków, papierosów i alkoholu na moje ciało i psychikę.
  • Gdzie mam szukać pomocy?
  • Co to jest nałóg?
  • Dokonywanie wyboru ?  - mówię „nie”.
  • Świat byłby dużo lepszy bez środków uzależniających.

IX. Organizacja wychowania fizycznego

A. Formy realizacji  zajęć wychowania fizycznego (w tym zajęcia prowadzone w systemie klasowo-lekcyjnym  pozalekcyjnym)

Klasy I – III

  1. Zajęcia sportowe – 2 godziny
  2. Gimnastyka korekcyjna – 1 godzina
  3. Nauka pływania – 2 godziny
  4. Zajęcia dodatkowe (organizowane na podstawie zgłoszeń dobrowolnych uczniów i rodziców):
    1. SKS chłopców II-III – 2 godziny
    2. SKS dziewcząt II-III – 2 godziny
    3. Gry i zabawy ruchowe I – 2 godziny

Klasy IV-VI

  1. Zajęcia sportowe – 3 godziny – realizowane w blokach:
    1. Gimnastyka
    2. Gry zespołowe: piłka nożna, siatkowa, koszykówka
    3. Unihokej
    4. Tenis stołowy
    5. Gry i zabawy ruchowe
    6. Nordic  walking (kije)
    7. Lekka atletyka
    8. Sporty zimowe
    9. Nauka pływania – 2 godzina (60 min)
    10. Zajęcia dodatkowe (w zależności od stopnia zainteresowania):
      1. SKS chłopców IV-VI – 2 godzina
      2. SKS dziewcząt IV-VI – 2 godzina

Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się:

  1. w sali gimnastycznej przy SP ZNP
  2. na boisku szkolnym/w ogrodzie szkolnym
  3. w innych obiektach sportowych np. pływalniach

 Na I etapie edukacyjnym prowadzenie zajęć wychowania fizycznego może być powierzone specjalistom.

Sposób podziału uczniów na grupy:

1. ze względu na poziom klas:

- grupy międzyoddziałowe - ta sama propozycja zajęć dla wszystkich klas-roczników, inna propozycja zajęć dla każdej klasy;  w każdej klasie programowo wyższej część zajęć w ofercie jest powtarzana, a część nową propozycją;

- grupy międzyklasowe (dotyczy łączenia uczniów klas III - IV; V-VI)

2. ze względu na poziom umiejętności z danej formy aktywności ruchowej (dotyczy przede wszystkim zajęć pozalekcyjnych):

            - grupy początkujące

            - grupy zaawansowane

3. ze względu na płeć:

            - grupy dziewcząt

            - grupy chłopców

            - grupy koedukacyjne

Sposób podziału na grupy uzależniony jest od formy zajęć i specyfiki jej aktywności fizycznej. Mogą funkcjonować jednocześnie różne warianty podziału na grupy.

B. Zasady oceniania na lekcjach wychowania fizycznego

Trafność i efektywność każdego przedsięwzięcia należy poddać ocenie. Ocenić ucznia - to przedstawić jak najpełniejszą informację o jego aktywności, postępach, trudnościach, specjalnych uzdolnieniach i zainteresowaniach.

Ocenianie ma na celu:

•  Poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym zakresie.

•  Pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu rozwoju.

•  Motywowanie ucznia do dalszej pracy, wysiłku, samodoskonalenia się.

•  Dostarczanie rodzicom i nauczycielom rzetelnej i szczegółowej informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzdolnieniach ucznia.

•  Umożliwienie nauczycielowi kontroli rozwoju ucznia, doskonalenie organiza­cji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Ocenianie powinno być:

rzetelne - oparte na godnych zaufania, stałych wynikach, trafne - dostarczać informacji w ściśle określonym zakresie, jasne i zrozumiałe - oparte na czytelnych kryteriach, przedstawionych uczniom i rodzicom w formie standardów wymagań,

obiektywne - te same kryteria oceny dla wszystkich uczniów, z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji i możliwości,

jawne - rodzice i uczniowie mają prawo do bieżącej informacji o uzyskanych ocenach i do ich uzasadnienia.

Ocena powinna mieć charakter wspierający, a nie represyjny. Opinie na temat osiągnięć uczniów najlepiej negocjować na podstawie informacji nauczyciela i ucz­nia, który przedstawia swoją samoocenę.

Ocena powinna być wypadkową czterech składowych:

•  Chęci, to znaczy wysiłku wkładanego w wywiązywanie się z zadań.

•  Postępu, czyli poziomu osiągniętych zmian w stosunku do diagnozy początkowej.

•  Postawy, czyli stosunku do partnera, przeciwnika, zaangażowania w przebieg zajęć i stosunku do własnej aktywności.

•  Rezultatu, czyli informacji o osiągniętych wynikach, dokładności wykonania zadania, poziomu zdobytej wiedzy.

Standardy wymagań wskazują, jakie rodzaje osiągnięć i na jakim poziomie bę­dą poddane pomiarowi decydującemu o ocenie. Tworzy je nauczyciel na podstawie standardów osiągnięć edukacyjnych zawartych w podstawie programowej i standar­dów osiągnięć z realizowanego programu nauczania.

Opracowane standardy wymagań obejmują minimum dwa poziomy -poziom podstawowy i poziom rozszerzony. Poziom podstawowy zawiera treści ko­nieczne i podstawowe, czyli wiadomości, umiejętności, postawy, które pozwalają wykonywać proste zadania z życia codziennego, mają elementarny charakter. Dobre opanowanie treści poziomu podstawowego zapewnia uczniom swobodny rozwój i umożliwia dalsze przyswajanie wiedzy. Treści poziomu rozszerzonego obejmują czynności wspierające tematy podstawowe. Są to treści wprowadzane propedeutycznie i dopełniające. Stanowią je umiejętności złożone, o charakterze problemo­wym, wymagające łączenia wiedzy z różnych dziedzin.

Podstawą oceny jest wysiłek włożony przez ucznia w wywiązywanie się z obo­wiązków wynikających ze specyfiki zajęć. Będą oceniane:

1.  Sumienne i staranne wywiązywanie się z obowiązków.

2. Zaangażowanie w przebieg lekcji i przygotowanie się do zajęć.

3. Stosunek do partnera i przeciwnika.

4. Stosunek do własnego ciała.

5. Aktywność fizyczna.

6. Postęp w opanowaniu umiejętności i wiadomości przewidzianych dla poszcze­gólnych klas zgodnie z indywidualnymi możliwościami i predyspozycjami.

7.  Osiągnięte wyniki w sportach wymiernych, dokładność wykonania zadania i poziom zdobytej wiedzy.

Szczegółowe kryteria oceniania zawarte są w Przedmiotowym Systemie Oceniania z wychowania fizycznego.

Szkolny Program Profilaktyki został przyjęty do realizacji Uchwałą Rady Pedagogicznej SP ZNP w dniu 28 sierpnia 2012 r.

Szkolny Program Profilaktyczny

bottom of page