Szkoła na medal
10 października 2006 r. szkoła otrzymała certyfikat „Szkoły na medal” w ramach konkursu Nauczyciel Roku. Tytułem "Nadzieja Edukacji" uhonorowano czterech nauczycieli, którzy wywarli szczególne wrażenie na Kapitule Konkursu: Katarzynę Walentynowicz, Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy w Warszawie, Dariusza Kulmę, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Rafała Sanika, Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Białostockiej, Dariusza Szlawskiego, Zespół Szkół ZNP w Łodzi.
Szkoła przyjazna dzieciom z dysleksją
W czerwcu 2006 r. w ramach akcji przeprowadzanej przez Polskie Towarzystwo Dysleksji pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty, szkoła podstawowa uzyskała certyfikat „Szkoła przyjazna dzieciom z dysleksją”.
MultiCenter
MultiCenter stanowi edukacyjne środowisko pracy zbudowane w oparciu o trzy podstawowe zasady - treść, Interakcję medialną i Otoczenie fizyczne. Te zasady wskazują, jak tworzyć nowe typy środowisk.
Pojęcie treści obejmuje:
- Treści komputerowe - unikalne, specjalnie dobrane oprogramowanie
- Fizyczne przedmioty - trójwymiarowe pomoce dydaktyczne
- Podręczniki dla instruktorów/nauczycieli
Treść zawarta w tym środowisku:
- zawiera narzędzia wspomagające rozwój umysłowy a nie naukę pamięciową
- zachęca do pracy zespołowej
- dostosowuje się do indywidualnej szybkości przyswajania materiału (różne poziomy trudności) i jest inna dla każdego dziecka
- kładzie nacisk na nauczanie interdyscyplinarne
- wyzwala umiejętność generalizowania i integrowania
- Rozwija umiejętność rozróżniania pomiędzy istotnym a nieistotnym
Tematyka zajęć z wykorzystaniem oprogramowania
1. W świecie MultiDzieciak - Klasyfikacja przedmiotów używanych w domu jak również na zewnątrz domu; projektowanie wnętrza zgodnie z osobistym gustem; sortowanie i dopasowywanie.
2. W kuchni i łazience - klasyfikacja i segregowanie przedmiotów znajdujących się w kuchni i łazience.
Klasyfikacja urządzeń elektrycznych: zdrowie i higiena. 3. Zawody - Świat pracy i zawodów: terminologia, narzędzia pracy, odzież robocza, produkty, nazwy różnych zawodów. Robienie papierowych modeli 3-D, praca na siatce.
4. Nauka dbania o higienę - Terminologia; jak funkcjonuje organizm, podstawy higieny; zdrowie i higiena; podobieństwa i różnice.
5. Świat sportu - Nauka o różnych sportach; właściwa terminologia; robienie papierowych modeli 3D.
6. Dobra zabawa przy dobrej i zlej pogodzie - Pory roku. Roczny cykl życia. Zależności między ludźmi i zwierzętami; segregacja i podsumowanie.
7. Świat zwierząt - Naturalne środowisko zwierząt.
8. Świat muzyki - Wprowadzenie do różnych instrumentów muzycznych i ich części składowych; nazwy; kształty; charakterystyka i brzmienie niektórych instrumentów. Podobieństwa i różnice; tworzenie różnych dźwięków.
9. Środki transportu - Różne środki transportu, nazwy wykorzystanie pojazdów drogowych, morskich oraz powietrznych; bezpieczeństwo na drogach.
10. Świat zabawek- Wizyta w sklepie zabawkowym; zegar i podawanie godzin; bycie punktualnym; planowanie rozkładu dnia codziennego.
11. Nauka podawania godziny - Rutyna dnia codziennego; podział czasu (godziny, minuty, sekundy) i podawania godzin; organizacja czasu w rutynie dnia codziennego.
12. W świecie kształtów - kształty geometryczne; kolory; rozpoznawanie określanie rozmiarów.
13. Budowanie modeli - Rozpoznawanie i określanie różnych kształtów geometrycznych, budowanie modeli 2D na ekranie zgodnie z modelami 3D zbudowanymi wcześniej; kolory i kształty.
14. Elektryczność — obwód elektryczny; zapoznawanie się z urządzeniami elektrycznymi używanymi w życiu codziennym; jak funkcjonują.
15. Laboratorium naukowe - Wyposażenie laboratorium; terminologia związana ze specjalnymi narzędziami i urządzeniami wykorzystywanymi w laboratorium; nazwy, struktura, funkcja.
16. Domino - Przyswajanie podstawowych pojęć matematycznych; Rozpoznawanie i określanie liczb i wielkości. Odkrywanie i eksperymentowanie z matematyką.
17. Zabawa w ogrodzie - W ogrodzie: projektowanie. Wykorzystanie programu do rysowania i innych funkcji komputera do stworzenia i edytowania obrazków (kopiuj i wklej): otwórz, zapisz.
18. Nauka o zawodach — Charakterystyka różnych zawodów i wymagania stawiane przez różne zawody. Miejsce pracy, narzędzia niezbędne do jej wykonywania, specjalne ubrania i końcowy produkt.
19. Popatrz w lusterko — Rysy twarzy i ich funkcje. Włosy, nos, oczy, zęby i język, co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Rozwiązywanie zagadek i układanie puzzli.
20. Pory roku - Pory roku; zmiany pogody, wiatr; tworzenie chmur; owoce, warzywa; segregowanie i tworzenie uogólnień.
21. Nauka o owocach ziemi — owoce, warzywa, nazywanie, segregowanie, tworzenie kategorii, gdzie rosną. Części roślin.
22. Wycieczka pociągiem — Środki transportu; pociągi i inne pojazdy; specjalna terminologia, praca z siatką.
23. Przechodzenie przez ulicę - Bezpieczeństwo na drodze; znaki drogowe; sygnalizacja świetlna; przepisy ruchu drogowego dla kierowców oraz pieszych.
24. Kupowanie zabawek - Ciężar i wielkość; różne narzędzia mierzące wysokość, ciężar i czas.
25. Organizowanie porządku dziennego - Uczucia; słowa wyrażające emocje; rozkład dnia; rozplanowanie czasu; tworzenie opowiadania w kolejności.