top of page

Procedura dotycząca organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej  w Szkole Podstawowej ZNP w Łodzi
z dnia 17. 09. 2013 r.

 

            Działając na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2013, poz. 532) zostaje ustalony szczegółowy tryb postępowania w zakresie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.

 

  1. Cele:

 

 

 

  1. Unormowanie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów klas I-VI oraz ich rodziców/opiekunów prawnych w celu wspierania ich w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności zgodnie z potrzebami.

  2. Ustalenie zasad, sposobów komunikacji i wzorów dokumentacji oraz sposobów jej przechowywania.

  3. Rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawanie indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających w szczególności:

  • niepełnosprawności,

  • niedostosowania społecznego,

  • zagrożenia niedostosowaniem społecznym,

  • szczególnych uzdolnień,

  • specyficznych trudności w uczeniu się,

  • zaburzeń komunikacji językowej,

  • choroby przewlekłej,

  • sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,

  • niepowodzeń edukacyjnych,

  • zaniedbań środowiskowych,

  • trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego.
     

  1. Zakres obowiązywania i odpowiedzialność:

 

Procedura obowiązuje wszystkich nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej ZNP w Łodzi.

 

 

  1. Definicje:

 

 

  1. Zespół ds. efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej – pedagog szkolny, logopeda, terapeuta pedagogiczny oraz w zależności od potrzeb: wychowawca klasy, nauczyciele uczący ucznia, rodzic/opiekun prawny, dyrektor szkoły, psycholog z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

  2. Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET) – konstruowany dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

  3. Obserwacja pedagogiczna – spostrzeżenia i pomiary pedagogiczne mające na celu rozpoznanie u uczniów ryzyka wystąpienia dictów rozwojowych, mocnych i słabych stron, w tym m. in. specyficznych trudności w uczeniu się,

  4. Ryzyko dysleksji rozwojowej – oznacza zagrożenie wystąpienia trudności w czytaniu i pisaniu o specyficznym charakterze. Stosuje się go wobec dzieci w wieku poniemowlęcym, przedszkolnym wykazujących wybiórcze zaburzenia w rozwoju psychoruchowym, które mogą warunkować wystąpienie specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu. Terminu tego używa się także w odniesieniu do uczniów klas I-III, którzy pomimo inteligencji w normie napotykają nasilone trudności w nauce czytania i pisania nieuwarunkowane schorzeniem neurologicznym, wadami narządów zmysłu lub brakiem właściwej opieki wychowawczej dydaktycznej w domu oraz w szkole.

  5. Dysleksja rozwojowa – zespół specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, spowodowanych zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, uwarunkowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Określenie „rozwojowa” oznacza, iż opisane trudności występują w nasilonym stopniu od początku nauki szkolnej.

     

  1. Postępowanie:

 

 

  1. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole udzielają uczniom: nauczyciele, wychowawcy grup oraz specjaliści, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi   i terapeuci pedagogiczni.

  2. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:

  • rodzicami/opiekunami prawnymi ucznia,

  • poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,

  • placówkami doskonalenia nauczycieli,

  • innymi szkołami,

  • organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana z inicjatywy:

  • ucznia,

  • rodziców/opiekunów prawnych ucznia,

  • dyrektora szkoły,

  • nauczyciela, wychowawcy grupy lub specjalisty prowadzących zajęcia z uczniem,

  • pielęgniarki, higienistki szkolnej,

  • poradni,

  • asystenta edukacji romskiej,

  • pomocy nauczyciela,

  • pracownika socjalnego,

  • asystenta rodziny,

  • kuratora sądowego.

  1. W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz w formie:

  • zajęć dydaktyczno-wyrównawczych,

  • zajęć rozwijających uzdolnienia,

  • zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych oraz innych o charakterze terapeutycznym,

  • warsztatów,

  • porad i konsultacji.

  1. Nauczyciele, w trakcie bieżącej pracy z uczniem, prowadzą diagnozę pedagogiczną i dydaktyczną, poprzez:

         5.1 rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych uczniów oraz zaplanowanie sposobów ich zaspokojenia, w tym:

  • w grupie przedszkolnej – obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna),

  • w klasach I-III szkoły podstawowej – obserwacje i pomiary pedagogiczne mające na celu rozpoznanie u uczniów ryzyka wystąpienia specyficznych trudności                 w uczeniu się,

      5.2 rozpoznawanie zainteresowań i uzdolnień, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych oraz zaplanowanie wsparcia związanego z rozwijaniem zainteresowań i uzdolnień uczniów.

  1. W przypadku stwierdzenia, że uczeń ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, odpowiednio nauczyciel, wychowawca grupy lub specjalista udzielają uczniowi tej pomocy w trakcie bieżącej pracy z uczniem i informują o tym wychowawcę klasy. Wychowawca klasy lub dyrektor szkoły informuje innych nauczycieli, wychowawców lub specjalistów o potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w trakcie bieżącej pracy z uczniem – jeżeli stwierdzi taką potrzebę.

  2. W przypadku stwierdzenia przez wychowawcę lub dyrektora szkoły, że konieczne jest objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w specjalistycznej formie (zajęć korekcyjno-kompensacyjnych i logopedycznych), odpowiednio wychowawca klasy lub dyrektor szkoły (bądź wyznaczona osoba), planują i koordynują udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniowi, w tym ustalają formy udzielania tej pomocy, okres ich udzielania oraz wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane. Skierowania na w/w zajęcia dokonuje się na podstawie wniosku złożonego do dyrektora szkoły (wniosek – wzór nr 1).
    Skierowania na zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze i rozwijające uzdolnienia dokonują nauczyciele i wychowawcy grup na podstawie obserwacji w trakcie bieżącej pracy z uczniem (bez wniosku).

  1. Wychowawca klasy lub dyrektor szkoły (bądź wyznaczona osoba) planując udzielanie uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej współpracują z rodzicami/opiekunami prawnymi ucznia oraz w zależności od potrzeb z innymi nauczycielami, wychowawcami  i specjalistami.

  2. W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest zadaniem zespołu (wszyscy nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia z uczniem). Ustalone formy, sposoby i okres działania pomocy oraz wymiar godzin uwzględniane są w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym opracowanym na podstawie rozporządzenia w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych z późn. zm.

  3. Nauczyciele, wychowawcy grup i specjaliści udzielający uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej prowadzą dokumentację zgodnie z przepisami rozporządzenia MENiS z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225 z późn. zm.), zgodnie z którymi do dzienników zajęć wpisuje się indywidualny program pracy z uczniem, a w przypadku zajęć grupowych – program pracy grupy.

  4. O potrzebie objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną informuje się rodziców/opiekunów prawnych ucznia. O ustalonych dla ucznia formach, okresie oraz wymiarze godzin udzielanej pomocy, niezwłocznie informuje się pisemnie rodziców/opiekunów prawnych ucznia (wzór nr 2).

  5. Jeżeli rodzic/opiekun prawny ucznia dostarczy nauczycielowi, wychowawcy grupy opinię bądź orzeczenie dot. dziecka, nauczyciel, wychowawca grupy kserokopię przekazuje osobie koordynującej pracę zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły.

  6. Dyrektor szkoły wyznacza osobę koordynującą organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły (zarządzeniem).

  7. Wyznaczona osoba koordynująca organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej określa pracę zespołu.

  8. Zespół dokonuje oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniowi, w tym efektywności realizowanych zajęć, dotyczącej:

  • danej formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej – po zakończeniu jej udzielania,

  • pomocy psychologiczno-pedagogicznej  udzielonej w danym roku szkolnym.

  1. Dyrektor szkoły, na podstawie oceny efektywności przygotowanej przez zespół, decyduje o wcześniejszym zakończeniu udzielania uczniowi danej formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

  2. Dla każdego ucznia zakłada się „portfolio”, w którym gromadzone są wszystkie dokumenty związane z pracą ucznia, w tym:

  • zawiadomienia, korespondencja z rodzicami,

  • opinie lub orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej,

  • wytwory, prace ucznia podlegające analizie np. sprawdziany, testy, arkusze badań itp.,

  • inna dokumentacja dotycząca ucznia zgromadzona przez nauczycieli, wychowawców, pedagoga.

     

  1. Tryb wdrażania procedury

 

 

  1. Nauczyciele do 20 września dokonują rozpoznania potrzeb uczniów i zgłaszają do osoby koordynującej pracę zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły listy dzieci objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną (terapia logopedyczna, terapia pedagogiczna, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia rozwijające uzdolnienia).

  2. Dokumentacja z prac zespołu zostanie przekazana do dyrektora szkoły.

  3. Dyrektor szkoły przygotowuje organizację pracy szkoły na dany rok szkolny z uwzględnieniem zgłaszanych potrzeb.

  4. Po zatwierdzeniu organizacji dyrektor szkoły ustali formy wspomagania uczniów.

  5. W okresie od 1 marca do 31 marca zespół dokona oceny efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej – pracy z poszczególnym uczniami, a wnioski i zalecenia przekaże dyrektorowi do 31 marca (aby móc planować działania na kolejny rok szkolny).

  6. Procedura wchodzi w życie z dniem 17. 09. 2013 r.

     

  1. Kontrola procedury

 

 

Za kontrolę procedury i sprawozdań będących wynikiem kontroli w szkole odpowiedzialni są:

  1. Dyrektor Szkoły Podstawowej ZNP w Łodzi.

  2. Osoba koordynująca organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej na terenie szkoły.

     

  1. Wykaz dokumentów związanych

 

 

  1. Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach  i placówkach (Dz. U. 2013, poz. 532).

  2. Rozporządzenie MEN z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz. U. 2013, poz. 199).

  3. Rozporządzenie MEN z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. z 2010, nr 228, poz. 1490 z późn. zm.).

  4. Rozporządzenie MEN z dnia 18 września 2008 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2008 r., nr 175, poz. 1086).

  5. Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2009 r., nr 4, poz. 17, z późn. zm.).

  6. Rozporządzenie MEN z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności

  7. opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225 z późn. zm.),

  8. Rozporządzenie MEN z dnia 19 grudnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki (Dz. U. z 2001 r., nr 3, poz. 28).

  9. Statut Szkoły Podstawowej ZNP w Łodzi.

  10. Zarządzenie dyrektora szkoły o powołaniu koordynatora ds. organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole.

     

Opracował zespół w składzie:

 

  1. Jolanta Gałczyńska

  2. Dominika Dominiak

  3. Lilianna Kędzierska

  4. Robert Szczepański

  5. Agata Szponarska,

     

Data:                                      Zatwierdził do wdrożenia

17. 09. 2013 r.                        Dyrektor Szkoły

                                                  mgr Jolanta Gałczyńska

 

Wykaz załączników
 

  1. Wzór nr 1 – wniosek o objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

  2. Wzór nr 2 – informacja dla rodziców o przyznanych formach i sposobach pomocy dla ucznia.

Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

bottom of page